LIST REKTORA PAPIESKIEGO WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO WE WROCŁAWIU NA BOŻE NARODZENIE 2008

Umiłowani w Panu, Bracia i Siostry.

Drodzy Przyjaciele Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu,

W uroczystość Narodzenia Pańskiego usłyszeliśmy radosne orędzie skierowane niegdyś przez Anioła do pasterzy w Betlejem, dziś także do nas: „Nie bójcie się. Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego ludu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” (Łk 2, 10–11). Od wigilijnej nocy trwamy w tej radości, w cieple rodzinnych domów i przyjaznych spotkań z Bliskimi. Wspólne przebywanie, na które w codzienności coraz mniej czasu, pozwala nam – choć na chwilę – dotknąć tajemnicy świętego przebywania w wieczności, gdzie nie

Nie bez powodu, wśród tego błogiego czasu Kościół stawia przed nami postać pierwszego chrześcijańskiego męczennika – św. Szczepana. Męczeństwo św. Szczepana wyraża prawdę, iż warto dla Jezusa żyć na tej ziemi i dobrze jest mieć takie ideały, za które można oddać życie. Św. Szczepan i wszyscy męczennicy – uczniowie Chrystusa i świadkowie wiary chrześcijańskiej – mówią nam, że „męczeństwo jest najwyższym wcieleniem Ewangelii nadziei”. Ofiara życia dla innych, stanowi też najwyższy wyraz miłości i służby wobec drugiego człowieka.

Męczeństwo św. Szczepana, wspominane w horyzoncie świąt Bożego Narodzenia, uświadamia nam, że jesteśmy potrzebni Jezusowi, aby słowem i przykładem własnego życia nieść wszystkim nadzieję. Szczególnie tym, którzy przeżywając trudności w wierze, utracili sens życia, dręczy ich wewnętrzna pustka i lękają się przyszłości. Przywracać nadzieję przeżywającym różnorodne trudności:

Misja głoszenia słowem i życiem współczesnemu światu Ewangelii nadziei jest także wielkim wyzwaniem dla społeczności akademickiej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje Papieskiego Wydziału Teologicznego!

Z wdzięcznością patrzymy na minione lata i dziękujemy Bogu za gorliwych i pełnych poświęcenia nauczycieli akademickich, pracowników administracji i wspaniałą młodzież. Dziękujemy Opatrzności Bożej za wszystkich Przyjaciół i Dobroczyńców, za wszelkie duchowe, naukowe i materialne wsparcie udzielane naszej Uczelni, dzięki czemu mogliśmy realizować nasze cele i zadania naukowo-dydaktyczne

Obecny rok przeżywany jest pod znakiem św. Pawła. W Listach Apostoła Narodów nie znajdziemy wprawdzie opisu Jezusowego dzieciństwa, Jego narodzenia – tak bliskiego naszemu sercu: szopki, pasterzy, Trzech Mędrców; spotkamy się natomiast z głębokim teologicznym stwierdzeniem: „Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo”(Ga 4, 4-6). Ewangelia, której głosicielem stał się Apostoł, to Chrystus, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Wpatrując się w Apostoła Pawła słyszymy jego dramatyczny głos: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!” (1Kor 9,16). Papież Benedykt XVI przypomina nam, że: „Nie wystarczy mieć w sercu wiarę, musimy wyznawać ją i świadczyć o niej ustami, swoim życiem, sprawiając, by w naszej historii obecna była prawda krzyża i zmartwychwstania. Proces ten zapoczątkowało narodzenie Chrystusa w Betlejem, Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie, toteż na nim opiera się nadzieja, że my też wejdziemy pewnego dnia do naszej prawdziwej ojczyzny, która jest w Niebie. Podtrzymywani tą nadzieją

Wśród Wrocławskich uczelni, w malowniczym zakątku Wrocławia, na Ostrowie Tumskim ma swoją siedzibę Papieski Wydział Teologiczny. Na długo przed wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz przed fenomenem globalizacji, przymiotnik „papieski” wskazał na szerokie otwarcie na świat i Rzym – stolicę chrześcijaństwa. Wykładowcy i Profesorowie wykształceni w znanych ośrodkach myśli akademickiej w kraju i za granicą: na KUL-u w Polsce, na papieskich uczelniach Rzymu, we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii; dobra bogata biblioteka – to wszystko pozwala na zapoznanie się z dorobkiem myśli filozoficznej, teologicznej i humanistycznej, wyrastającej z kultury grecko-rzymskiej (i tradycji Judeo-chrześcijańskiej).

Teologia w ostatnich latach cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale także w wielu akademickich ośrodkach Europy. Niegdyś ks. Józef Tischner pytany o powód zainteresowania teologią twierdził: „Być może studentom chodzi o to, by zrozumieć jakie są korzenie europejskiego pojęcia wolności, jak kształtowało się pojęcie osoby ludzkiej (…). Czyżby chodziło im tylko o zrozumienie korzeni, z których wyrastają? A może nie chodzi o przeszłość, ale o przyszłość i nadzieję?”.

Każdy nasz student jest bogactwem i nadzieją Papieskiej Uczelni. Dziękując dzisiaj Ofiarodawcom za wsparcie finansowe, równocześnie zachęcam wszystkich do studiowania na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Bogatą ofertę edukacyjną studiów stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych znaleźć można na stronie internetowej. Proponowane przez nas studia podyplomowe związane są z życiem duchowym i społecznym.

W bieżącym roku akademickim na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu studiuje, na studiach dziennych i zaocznych, ponad 1500 osób, są to studenci zarówno świeccy, jak i alumni z pięciu seminariów duchownych: we Wrocławiu, Legnicy, Świdnicy oraz zakonnych: Salwatorianów, Franciszkanów, Klaretynów i Sercanów, przygotowujący się do podjęcia ważnych zadań w Kościele i społeczeństwie. Ponadto 500 osób uczestniczy w zajęciach studiów podyplomowych. Ich kształcenie jest możliwe dzięki Waszemu, Drodzy Siostry i Bracia – życzliwemu wsparciu.

W imieniu wspólnoty akademickiej naszej uczelni, pragnę bardzo serdecznie podziękować nie tylko za dzisiejszą modlitwę i ofiary składane na tacę, ale za całoroczne wsparcie duchowe i materialne. Bardzo je sobie cenimy. Pamiętamy o naszych dobrodziejach w modlitwach, które płyną ku Bogu z serc wdzięcznych profesorów i studentów naszego Wydziału. W szczególny sposób pragnę podziękować za ojcowską troskę i opiekę Wielkiemu Kanclerzowi Wydziału, Księdzu Arcybiskupowi Metropolicie Wrocławskiemu, doktorowi Honorowemu PWT – Profesorowi Marianowi Gołębiewskiemu, za duchowe wsparcie Księdzu Kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi, za wszelką życzliwość, Biskupom Ordynariuszom Metropolii Wrocławskiej, Biskupom Pomocniczym, Kapłanom pracującym w duszpasterstwie, Katechetkom i Katechetom za ich ciepłą pamięć o naszej Uczelni.

Wszystkim Przyjaciołom, Dobroczyńcom, Absolwentom i Studentom Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, składam najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Niech Nowonarodzony, Pan i Zbawiciel, hojnie obdarza swymi łaskami, darzy szczęściem i pomyślnością oraz budzi i podtrzymuje w naszych sercach gorące pragnienie chwały nieba. wszystkich

Ks. Prof. Waldemar Irek
Rektor PWT we Wrocławiu

© MBKP.BD 2008