CZYM SIĘ RÓŻNI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH OD ŚWIETA ZMARŁYCH?
WSZYSTKICH ŚWIETYCH CZY ŚWIĘTO ZMARŁYCH?

odpowiada: ks. Robert Szwabowicz

1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych, jest dniem radości, a nie żałoby. Kościół katolicki w tym dniu uroczyście świętuje znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. Nie jest to zatem "Święto Zmarłych". Taką wersję przedstawiła i wpoiła nam epoka komunizmu. Nie chcieli by wierni wspominali świętych, bo oznaczałoby to uznanie wiary w życie wieczne. Postanowili więc nam wpoić, że w ten dzień jedynie modlimy się za zmarłych.

Kościół cieszy się, że bardzo wielu zmarłych przebywa w niebie. Przypomina w tym dniu, że wszyscy są powołani do świętości i każdy z nas może nim zostać. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu. 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i wyniesionym na ołtarze jak i tym, których nikt nie zna z imienia.

Co prawda Kościół zezwala, aby tego dnia po południu odbywały się Msze, procesje i nabożeństwa za zmarłych na cmentarzach. Jest to wynik tego, że ten dzień jest dniem wolnym od pracy (a takim nie jest 2 listopada), co pozwala wiernym na głębszą, wspólną modlitwę za bliskich, którzy odeszli do wieczności. Pomimo to jednak nie wolno zapominać o radosnym charakterze tego dnia. Dlatego też nawet jeśli odprawia się tego dnia po południu Mszę na cmentarzu nie powinna ona mieć charakteru pokutnego oraz sprawiać wrażenia, że jest sprawowana jako pogrzebowa. Dlatego podczas tej Mszy kapłan nie używa szat koloru fioletowego, ale jak przez cały dzień, koloru białego, oznaczającego radość.

Tradycja Mszy na cmentarzach sięga długich już wieków i swój początek ma w kulcie męczenników. W rocznicę śmierci, która dla chrześcijan jest dniem narodzin dla nieba, odprawiano na grobach męczenników Eucharystię i czytano opisy męczeństwa. Była to przepiękna forma dziękczynienia Bogu za życie i śmierć tego świętego.

W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia, 2 listopada, wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by uprosić dla nich Bożego miłosierdzia, by jak najszybciej mogli wejść do nieba. Ten dzień dopiero jest faktycznym dniem modlitwy za zmarłych, stąd pojawia się kolor fioletowy lub czarny, a przy ołtarzu paschał i figurka Zmartwychwstałego, które symbolizują życie wieczne.

© MBKP.BD 2008-2009