KULT BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia mojego, osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem (Dz 1075)

Zarówno całe nabożeństwo, formy kultu, istotę, jak i sposób czci Bożego Miłosierdzia zostały całkowicie podyktowane siostrze Faustynie przez Jezusa.

Poleca On swojej Sekretarce następujące formy kultu:

Obraz Miłosierdzia

22 lutego 1931 r. Pan Jezus objawił się siostrze Faustynie w celi płockiego klasztoru i polecił jej namalowanie obrazu, ukazując jego wzór w wizji:

Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. W milczeniu wpatrywałam się w Pana, dusza moja była przejęta bojaźnią, ale i radością wielką. Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały (Dz 47 - 48).

Kiedy raz spowiednik kazał mi się zapytać Pana Jezusa, co oznaczają te dwa promienie, które są w tym obrazie - odpowiedziałam, że dobrze, zapytam się Pana. W czasie modlitwy usłyszałam te słowa wewnętrznie: Te dwa promienie oznaczają Krew i Wodę. Blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia duszę, czerwony promień oznacza Krew, która jest życiem dusz... Te dwa promienie wyszły z wnętrzności miłosierdzia mojego wówczas, kiedy konające serce moje zostało włócznią otwarte na krzyżu. Te promienie osłaniają dusze przed zagniewaniem Ojca mojego. Szczęśliwy, kto w ich cieniu żyć będzie, bo nie dosięgnie go sprawiedliwa ręka Boga (Dz 299).

Święto Miłosierdzia

Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz 299).

Pragnę, aby Święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które zbliżą się do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar; w tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat (Dz 699).

Koronka do Miłosierdzia Bożego

Pan Jezus podyktował Koronkę siostrze Faustynie w Wilnie 13-14 września 1935r., jako modlitwę przebłagania Boga za wszystkie grzechy świata i uśmierzenie Jego sprawiedliwego gniewu.

Koronkę należy odmawiać na różańcu. Na początku:

Ojcze nasz...
Zdrowaś Maryjo...
Wierzę w Boga...

Na dużych paciorkach (1x): Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Na małych paciorkach (10x): Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Na zakończenie (3x): Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

O, jak wielkich łask udzielę duszom, które odmawiać będą tę koronkę... (Dz 848). Przez nią uprosisz wszystkso, jeżeli to, o co prosisz, będzie zgodne z moją wolą (Dz 1731).

Odmawiaj nieustannie tę koronkę, której cię nauczyłem. Ktokolwiek będzie ją odmawiał, dostąpi wielkiego miłosierdzia w godzinę śmierci. Kapłani będą ją podawać grzesznikom jako ostatnią deskę ratunku; chociażby grzesznik był najzatwardzialszy, jeżeli tylko raz zmówi tę koronkę, dostąpi łaski z nieskończonego miłosierdzia mojego (Dz 687).

Przez odmawianie tej koronki podoba mi się dać wszystko, o co mnie prosić będą. Zatwardziałym grzesznikom, gdy będą ją odmawiać, spokojem napełnię dusze, a godzina ich śmierci będzie szczęśliwa (…) Gdy tę koronkę przy konających odmawiać będą, stanę pomiędzy Ojcem, a duszą konającą nie jako Sędzia sprawiedliwy, ale jako Zbawiciel miłosierny (Dz 1541).

Godzina Miłosierdzia

Godzina Miłosierdzia, odprawiana o godzinie 15:00, upamiętnia konanie Jezusa na krzyżu za grzechy całej ludzkości. Jest to wezwanie do zwrócenia się w stronę Boga - Człowieka, który ofiarował się i umarł za nasze grzechy.

O trzeciej godzinie błagaj Mojego Miłosierdzia, przede wszystkim dla grzeszników i choć przez krótki moment zagłębiaj się w Mojej męce, w Moim opuszczeniu i w chwili konania. Jest to wielka godzina dla świata całego (Dz 1320).

Ile razy usłyszysz jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu Moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj Jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało otwarte na oścież dla wszelkiej duszy (Dz 1572)

Istota nabożeństwa

Prawdziwy czciciel Bożego Miłosierdzia w każdej z powyższych form kultu pamięta zawsze o istocie całego nabożeństwa:


    a) ufność - Łaski z mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a nim jest - ufność. Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma. Wielką mi są pociechą dusze o bezgranicznej ufności, bo w takie dusze przelewam wszystkie skarby swych łask (Dz 1578).
    b) pełnienie uczynków miłosierdzia - Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy - czyn, drugi - słowo, trzeci - modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku mnie. W ten sposób dusz wysławia i oddaje cześć miłosierdziu mojemu (Dz 742)

Formy kultu Bożego Miłosierdzia w naszej parafii:

  • w kościele znajduje się obraz Bożego Miłosierdzia oraz umieszczone pod nim relikwie
    św. S. Faustyny;

  • uroczyście obchodzimy święto Bożego Miłosierdzia, poprzedzone nowenną;

  • w każdy piątek spotykamy się o godz. 15.00 na modlitwie w Godzinie Miłosierdzia;

  • każdego 22. dnia miesiąca spotykamy się na nabożeństwie ku czci Bożego Miłosierdzia o godz. 17.30, po którym sprawujemy ku czci Bożego Miłosierdzia Mszę świętą. Na koniec mamy również możliwość ucałowania relikwii św. s. Faustyny;

  • zachęcamy się do częstego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia, szczególnie o godz. 15.00.
zebrał i opracował: ks. Robert Szwabowicz
© MBKP.BD 2008-2009