TYDZIEŃ MISYJNY W POLSCE
19-25 października 2008 r.

Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, stanowi zachętę do gorliwszej, podjętej świadomie współpracy misyjnej. Jest odpowiedzią uczniów na słowa Chrystusa: „Idźcie i głoście” i jednocześnie odpowiedzią na oczekiwania tych, którzy wciąż nie znają Ewangelii – wyjaśnia ks. dr Jan Piotrowski dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Wskazuje jednocześnie, że działanie na rzecz misji jest zobowiązaniem wypływającym z chrztu św. i świadectwem dojrzałej wiary. – Niech towarzyszy nam świadomość, że „misje” zaczynają się od przemiany własnego serca, aby dojrzała wiara mogła stać się darem dla innych – mówi ks. Piotrowski.

Tegoroczna Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny przeżywany będzie w Polsce pod hasłem „Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei”. Jest to nawiązanie do ogólnego tematu roku duszpasterskiego („Bądźmy uczniami Chrystusa”), jak i przeżywanego Roku Świętego Pawła, który jest autorem słów „w nadziei już jesteśmy zbawieni” (Rz 8, 24). ¬– Ta myśl św. Pawła, rozwinięta bogato przez Benedykta XVI w encyklice „Spe salvi”, uczy nas, że pierwszym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa – mówi ks. Piotrowski. – To właśnie modlitwa musi się stać darem w dniu misyjnej solidarności wiary i ofiary dla tych, którzy nie mieli okazji poznać zbawczego orędzia Chrystusa. Nie ma nadziei bez modlitwy, a ta ostatnia powinna być także naszym codziennym pokarmem. Czekają na nią misjonarze, również polscy, w liczbie ponad 2100 osób. Oczekują naszej modlitwy nie znający Chrystusa, a stanowią blisko 2/3 ludzkości – wylicza dyrektor krajowy PDM i zachęca: – Niech w bogatym skarbcu Kościoła nie zabraknie także duchowych ofiar cierpienia i bólu tylu ludzi chorych, samotnych i opuszczonych.

Święty Paweł, Apostoł Narodów, miał świadomość, że wszelki trud pracy misyjnej jest owocny, jeśli jest trwale zakorzeniony w uprzednim działaniu Ducha Świętego. – Głoszenie Ewangelii w minionych czasach, także dziś, w epoce globalizacji, gdy świat wydaje się być zredukowany do rozmiarów małej wioski, napotyka różne trudności. Są nimi: przewrotność ideologiczna i etyczna, wszelkiego rodzaju wyzysk ekonomiczny i egoizm, niezrozumiały upadek wartości właściwych osobie ludzkiej – wskazuje ks. Piotrowski. – Nie dziwmy się więc, że jako chrześcijanie jesteśmy wystawieni na rozmaite próby i doświadczenia, czasami bardzo bolesne. Takie pytanie stawiał już swoim współczesnym sam Jezus: „Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy?”. Czas Kościoła to czas próby, ale jest to także czas nadziei przeżywanej w miłości świadectwa i misyjnych wyzwań – mówi dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Dodaje, że Niedziela Misyjna jest świętem wiary całego Kościoła we wszystkich zakątkach świata.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony przez Stolicę Apostolską w 1926 roku na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Jest okazją do szczególnej modlitwy oraz złożenia ofiary materialnej na potrzeby misji.

/ Konferencja Episkopatu Polski /

© MBKP.BD 2008