"DLA MNIE ŻYĆ - TO CHRYSTUS" (Flp 1,21)

I Ogólnopolski Tydzień Biblijny, 26.04-02.05 2009

Hasłem Tygodnia Biblijnego są słowa z listu św. Pawła do Filipian "Dla mnie żyć - to Chrystus".

Pomysłodawcami Tygodnia Biblijnego są moderatorzy założonego w 2005 r. Dzieła Biblijnego Jana Pawła II. To oni przygotowali na obchody Tygodnia specjalne materiały, uwzględniające Rok św. Pawła - scenariusz spotkań, nabożeństw, homilie, katechezy i prezentacje multimedialne. Dzięki tej inicjatywie Pismo Święte ma szansę trafić do coraz szerszego kręgu wiernych, pod przysłowiowe strzechy.

Na święto nawrócenia św. Pawła biskupi polscy zachęcili w tym roku wiernych do czytania i rozważania Pisma Świętego. Rodzinom zalecili wspólną lekturę Biblii, ponieważ dzięki niej słowo Boże przemieni je i da światło do rozwiązania trapiących je problemów. Księżom biskupi zalecają głoszenie kazań na tematy ściśle biblijne, wszystkim wiernym - by dzielili się darem Bożego Słowa z innymi ludźmi.

Choć obchody Tygodnia Biblijnego odbędą się po raz pierwszy, co jest także reakcją na ubiegłoroczny Synod Biskupów nt. głoszenia Słowa Bożego, wzrost zainteresowania Biblią jest widoczny w Polsce od kilku lat. Z diecezji wciąż napływają informacje o czytaniu Księgi przez wybitnych artystów, o maratonach czytania świętych tekstów, w które angażuje się nieraz nawet setki wiernych, o konkursach, quizach, możliwości studiowania Pisma Świętego. Wszędzie inicjatywy cieszą się wielkim zainteresowaniem i nie ma problemów ze znalezieniem wykonawców i uczestników licznych inicjatyw.

Szerokim echem odbiła się rozpoczęta w 2000 r. poznańska inicjatywa Verba Sacra - Modlitwa Polskich Katedr, zrealizowana przez reżysera Przemysława Basińskiego. Wybitni aktorzy, m.in. Gustaw Holoubek, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Krzysztof Kolberger i in. czytali fragmenty Pisma Świętego. Szerokie kręgi wiernych jakby pozazdrościły artystom - w marcu w Poznaniu już po raz piąty odbył się Maraton Biblijny. W ciągu pięciu dni wierni odczytywali z 12-kilogramowego egzemplarza 5-minutowe fragmenty. W pierwszym Maratonie wzięło udział 900 osób, które przychodziły do kościoła Wszystkich Świętych, by Pismo czytać i słuchać, w kolejnych latach Pismo Święte było czytane w 13 kościołach Poznania, w roku ubiegłym już w 20.

Podobne Maratony odbyły się w Tarnowie i Płocku, zaś w Bielsku-Białej zorganizowano lekturę ekumeniczną - Ewangelię św. Łukasza czytali katolicy na przemian z luteranami. Wspólne czytanie rozpoczęli bielsko-żywiecki bp pomocniczy Janusz Zimniak oraz zwierzchnik diecezji ewangelicko-augsburgskiej bp Piotr Anweiler.

W ubiegłym roku w Łodzi młodzież z różnych ruchów katolickich czytała przez kilka godzin kolejne części Nowego Testamentu.

Do wspólnej lektury Księgi zachęcają szczególnie księża-bibliści. Abp Marian Gołębiewski gdy był biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej organizował Niedziele Biblijne, w trakcie których księża zachęcali do czytania świętych tekstów. Biskup marzył o tym, żeby rodziny co wieczór zbierały się przy lekturze Pisma Świętego chociaż na kwadrans po "Wiadomościach"? - I wyznał w jednym z wywiadów, że zdarzało mu się, iż ktoś przyznawał, że dzięki tym inicjatywom zainteresował się Biblią.

Do młodzieży Pismo dociera dzięki Konkursom Wiedzy Biblijnej. Zainicjowane przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w 1997 i przebiegające pod patronatem Prymasa Polski, co roku przyciąga ok. 20 tys. uczestników. Finał odbywa się w poszczególnych diecezjach, a ogólnopolski etap w maju. Wśród nagród przewidziane są indeksy wyższych uczelni, ale inicjatorzy Konkursu twierdzą, że nawet przegrani wygrywają - zaczyna się ich przygoda z Pismem.

Dla dorosłych, pragnących pogłębić swoją wiedzę biblijną zorganizowano Radiowo-Internetowe Studium Biblijne, które ruszyło w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w tym roku. Organizatorzy szybko zorientowali się, że ich pomysł to "strzał w dziesiątkę" - w błyskawicznym tempie do udziału w cyklu wykładów zgłosiło się 350 osób z całej Polski. Wykłady wygłaszane po raz pierwszy w niedzielę, później są kilkakrotnie powtarzane, a materiały z audycji są dostępne na specjalnej stronie www. Z wykładami będzie związany konkurs wiedzy biblijnej, zaś główną nagrodą będzie pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, które jest inspiratorem obchodów Tygodnia Biblijnego powstało w 2005. Działa we wszystkich polskich diecezjach. Jego celem jest pogłębienie zrozumienia i popularyzacja Pisma Świętego oraz kształtowanie duchowości biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie w kaznodziejstwie i katechezie oraz w indywidualnej formacji wiernych. Jego przewodniczącym jest ks. prof. Henryk Witczyk, biblista z KUL.

/ za: ekai.pl /
© MBKP.BD 2008-2009