LIST REKTORA PAPIESKIEGO WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO WE WROCŁAWIU NA BOŻE NARODZENIE 2009

Drodzy Przyjaciele Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu,

W radosnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia wpatrujemy się w Dziecię Jezus, Maryję i Świętego Józefa, śpiewając kolędy, trwając pełni zachwytu nad mądrością i dobrocią Boga.

W naszych rodzinach, w tych szczególnych dniach, ogrzewamy się wzajemnie miłością i wiarą, cieszymy się sobą i otrzymujemy od Pana Boga i siebie nawzajem, w znaku wigilijnego opłatka oraz obecności i miłości - nowe siły i energię, byśmy w naszych środowiskach byli świadkami, iż "Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas".

Tradycyjnie w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia, zwracam się do Was, Kochani, z najpiękniejszymi życzeniami oraz podziękowaniami za duchowe i materialne wsparcie naszej Papieskiej Uczelni, jak również radosnymi informacjami o naszym życiu i działalności.

Obecny rok przeżywamy w Kościele jako Rok Kapłański. Jego wezwanie brzmi: "Wierność Chrystusa - wierność Kapłana". Szczególnym Patronem naszej modlitwy i zamyślenia nad posługą kapłana jest św. Jan Vianney. Wśród opowieści o jego życiu czytamy, iż w drodze do Ars napotkał małego chłopca, którego zapytał o drogę do świątyni. Dziękując za pomoc, Święty obiecał mu: "ty mi wskazałeś drogę do kościoła, ja ci wskażę drogę do Boga".

Nasza Uczelnia - z całym bogactwem oferty dydaktyczno-naukowej - wskazuje studentom zarówno kierunek prowadzący do rozwoju intelektualno-duchowego, jak również poprzez formację humanistyczno-chrześcijańską - drogi wiodące do Boga. Teologia i jej studium to szczególna dziedzina, która angażując całego człowieka, jego intelekt, wolę, uczucia, łączy zgłębianie prawd o Bogu, człowieku i świecie z wiarą i pobożnością związaną z faktem, iż jeśli kogoś kochamy, to chcemy Go równocześnie poznać. Można zatem stwierdzić, iż droga każdego teologa, zarówno zmierzającego do Kapłaństwa, jak do Apostolatu Laikatu - jest specyficznym powołaniem.

Noszę w sobie głębokie przeświadczenie, iż studiuje u nas wspaniała, pełna ideałów młodzież, wpatrzona w Chrystusa i Jego Ewangelię, pragnąca służyć Kościołowi. Staramy się uprawiać naukę w taki sposób, by w świecie pełnym konsumpcji pozostała ona Posługą Myślenia, poszukiwaniem prawdy i umiłowaniem mądrości. Pomimo problemów związanych z niżem demograficznym na naszej Uczelni studiuje ok. 1500 osób. Zarówno we Wrocławiu, w sercu Wydziału, jak również w silnych ośrodkach takich jak Legnica, Świdnica oraz seminariach zakonnych: Ojców Salwatorianów, Franciszkanów, Klaretynów i Sercanów. Tak więc naszą przyszłość widzę optymistycznie.

Przygotowujemy do kapłaństwa - poprzez studia filozoficzno-teologiczne - bardzo zaangażowanych w zgłębianie prawdy Alumnów oraz wiele grup młodzieży, które pragną zaangażować się jako świeccy w życie społeczne i kościelne. Szczególnie dzisiaj, w epoce relatywizmu, tzw. poprawności politycznej, walki z chrześcijaństwem i jego świętymi znakami, w czasie nowych "siepaczy Heroda" potrzebni są nam ludzie z jednej bryły, bezkompromisowi i odważni, którzy w prostocie Pasterzy Betlejemskich i pokorze Wschodnich Mędrców pójdą za przewodnictwem gwiazdy, aby objawić światu Zbawiciela.

Chcemy otwierać nowe kierunki, uatrakcyjniając tym samym naszą ofertę edukacyjną. Wielką nadzieją jest też nasza kadra. Wracają nowi ludzie ze studiów w ośrodkach krajowych i zagranicznych, a ci, którzy pracują od wielu lat, podnoszą kwalifikacje oraz zdobywają wyższe stopnie naukowe. Status uczelni uzależniony jest od samodzielnych pracowników naukowych. W ostatnim roku przeprowadziliśmy 20 przewodów doktorskich, 5 habilitacji i dwie profesury.

Współpracuje też z nami starsze pokolenie profesorów, którzy odchodzą na emerytury, ale jedynie w sensie dydaktycznym - nie naukowym. Patrzymy na nich z wielkim szacunkiem, tym bardziej, że wśród nich są osoby, które nasz fakultet tworzyły. To nasza siła i atuty. Organizujemy sympozja związane z ważnymi w Polsce i na świecie tematami. Ostatnio odbyła się debata o in vitro, następnie ukazała się książka, zawierająca stanowiska reprezentowane przez świat nauki i Kościół. Proponujemy wiele ciekawych pozycji wydawniczych, będących zapisem sesji i sympozjów naukowych odbywających się na Papieskim Wydziale.

Jak podczas świątecznych spotkań w rodzinie, chciałem się z Wami, Siostry i Bracia, podzielić tym, czym żyje nasza Uczelnia.

Dziękuję z głębi serca Wielkiemu Kanclerzowi PWT - ks. Arcybiskupowi Marianowi Gołębiewskiemu - za troskę o uczelnię zarówno w jej wymiarze intelektualno-duchowym, jak również materialnym. W ostatnim czasie dzięki przekazanym przez Jego Ekscelencję funduszom wyremontowano dachy na gmachu dydaktycznym i w Seminarium Duchownym we Wrocławiu.

Dziękujemy Biskupom Ordynariuszom ze Świdnicy i Legnicy oraz Biskupom pomocniczym z Wrocławia i Metropolii za wszelką życzliwość.

Dziękuję za piękną współpracę całej Kadrze dydaktycznej, szczególnie Rektorom Seminariów Duchownych wchodzących w skład Wydziału Teologicznego. Dziękuję Kochanym Studentom, także Słuchaczom Uniwersytetu III Wieku, za waszą piękną studencką postawę, która daje nadzieję na przyszłość Kościoła na Dolnym Śląsku.

Nasza praca możliwa jest dzięki Waszej, Kochani, modlitwie oraz ofiarom, które dzisiaj składacie w darze serca na kolektę, a które zostaną przekazane, dzięki decyzji Arcybiskupa Metropolity - na potrzeby Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wiemy jak bardzo ciężko zapracowany jest Wasz grosz, dlatego jesteśmy tym bardziej zobowiązani do solidnej pracy naukowej i dydaktycznej, dziękując Wam za serce i dobroć.

Polecając się Waszej życzliwości z głębi serca pozdrawiam, życząc wszelkich Łask od Nowonarodzonego.

Ks. Prof. Waldemar Irek
Rektor PWT we Wrocławiu

© MBKP.BD 2009